על קפה איטלקי וסמיפרדו קריר

קפה. האיטלקים אוהבים קפה, ויש להם תרבות שלמה המושתת על הקפה, בכל בית יש מאקינטה או מכונת קפה, המשפט שכל איטלקי אומר לפחות פעמיים ביום הוא: ?prendiamo un caffe, או "ניקח קפה?", יש לנו שתי דקות לבלות יחד ולרכל קצת…

אין כמו ללכת לרכבת בבוקר, לעבור ליד בר ועוד בר (כי יש אחד בערך כל חמישה צעדים),  ולהריח את ריח הקפה הממלא את הרחוב…את הבוקר פותחים עם קפוצ'ינו וקורנטו (ברומא, או בריוש בצפון איטליה, או קרואוסון ביתר העולם). קפוצ'ינו יש בגודל אחד המוגש בטמפרטורה חמה, אך עם זאת נעימה לשתייה, כדי שהקפה שלכם יהיה רותח אתם צריכים לבקש אותו כזה (בולנטה bollente). את הקפה "לוקחים" בעמידה בבר, ולא נהוג לקחת אותו איתנו. קפוצ'ינו שותים רק בבוקר, עד השעה 11:00 בערך, מהשעה הזאת ואילך שותים רק קפה, וכשתבקשו כזה תקבלו אספרסו קצר, זה גם מה שתשתו בסופה של ארוחת צהריים או ערב דשנה, לשתות קפוצ'ינו אחרי האוכל זה אסור ברמת האיסור, ואם תבקשו כזה במסעדה מיד ידלק ניאון זוהר מעליכם, עליו יהיה רשום: זהירות כאן אוכלים תיירים!!! עבור האיטלקים שתיית קפוצ'ינו אחרי הארוחה כל-כך פסולה שאפילו קיימת קבוצה בפייסבוק שנקראת: זרים שאחרי הקרבונרה מזמינים קפוצ'ינו…ככה לא מתנהגים…(Stranieri che dopo la carbonara, ordinano un cappuccino…non si faֱֱ) עם מעל 700 לייקים.

אם בכל זאת אתם חייבים קצת חלב בקפה, תוכלו לקבל אותו מקיאטו (או באיטלקית: מוכתם, רק עם כתם קטן של קצף עליו), ואפשר גם קורטו (corretto מתוקן) עם טיפה אלכוהול לשיפור מצב הרוח…

ואם אתם פולנים ולא נוהגים לשתות קפה משעה מסויימת, כדי שזה לא יהרוס לכם את שנת הלילה, הרי לכם מתכון לסמיפרדו קפה, קריר מרענן ובעל ניחוח קפה נהדר שאפשר להגיש בסוף הארוחה… סמיפרדו (או חצי קר) זוהי מנה אחרונה קלילה ומרעננת, בין גלידה למוס, שאפשר להכין מפירות העונה, שוקולד או אגוזים שונים, או כמו במקרה שלנו: קפה.

מתכון (מתאים לגודל של תבנית אינגלישקייק, אני גם אוהבת להגיש בכוסות אישיות קטנות):

4 כוסות אספרסו קרות

4 ביצים מופרדות

200 מ"ל שמנת מתוקה לקצפת

150 גרם סוכר

הכנה:

מכינים את האספרסו

איזה ריח… מריחים?!

מקציפים את החלמונים עם 100 גרם סוכר

מערבבים עם הקפה (שקורר).

מקציפים את החלבונים ל"שלג" עם יתר הסוכר

ומקפלים אותו פנימה לתערובת החלמונים עם הקפה.

מקציפים את השמנת לקרם עדין

ומוסיפים גם אותה לתערובת. מכניסים לתבנית או לכוסות ולהכניס למקפיא ללילה.

להוציא מספר דקות לפני ההגשה.

אפשר להגיש כמו שהוא, אפשר לפזר למעלה מעט שוקולד מריר, אפשר לשים למעלה קרם שוקולד, או להמיס מעט שוקולד עם שמנת ומעט רום.

בתיאבון.

5 מחשבות על “על קפה איטלקי וסמיפרדו קריר”

  1. Con questo caldo che sembra d'essere nelle bolge dantesche ci voleva una ricetta cosi. Purtroppo ho finito il caffè vero, userò quello finto (per favore non raccontarlo in giro).

    הגב

כתיבת תגובה

תפריט נגישות